SEVER iz Subotice
9. juna ove godine Koordinacionom odboru su se pridružili i radnici SEVER-a iz Subotice, fabrike za proizvodnju električnih motora, koja je pre privatizacije zapošljavala više od 4.000 radnika. Nekadašnji gigant elektromašinske industrije Jugoslavije i Srbije je nakon tenderske prodaje privatizovan 31.12.2004. godine od kupca ATB iz Austrije. Neodgovorno rukovodstvo SEVER-a dovelo je fabriku na ivicu stečaja a broj zaposlenih redukovala na 469 radnika. Radnici od 2009. godine protestuju i relevantnim državnim institucijama ukazuju da vlasnik nije ispunio odredbe kupoprodajnog ugovora. Međutim, kao i u brojnim drugim slučajevima, Agencija za privatizaciju uporno ignoriše činjenicu da je upravo ona zadužena za kontrolu sprovođenja kupoprodajnih ugovora. Radnici već godinama ukazuju na grubo kršenje ugovornih obaveza – pre svega, vlasnik nije ispunio obavezu investiranja u iznosu od 16,1 milion evra a od postojećih jedanaest proizvodnih programa ukinuo je devet.
Radnici još od decembra 2009. godine vode borbu da se poništi privatizacija u „SEVER-u“, da se firma vrati u državno vlasništvo i da se pronađe drugi strateški partner. Do sada su održana 3 velika protesta na Trgu Slobode u centru Subotice, pisani su zahtevi koji su predati Agenciji za privatizaciju, vladi Republike Srbije i predsedniku Republike Srbije. Podnete su prijave MUP-u i tužilaštvu grada.
Odbornici lokalnog parlamenta su na sednici 16. juna jednoglasno usvojili Zaključak o podršci radničkim zahtevima u vezi sa privatizacijom preduzeća Sever. U Zaključku Skupština grada podržava zahteve iznete na protestima nezadovoljnih građana, članova Udruženja Solidarnost i bivših radnika ATB Sever zbog otpuštanja velikog broja radnika, izražava nezadovoljstvo zbog gašenja proizvodnih programa, izostanka otvaranja novih i ukidanja postojećih radnih mesta, kao i poražavajućih efekata privatizacije ovog preduzeća.
Skupština grada zahteva od nadležnih organa da ispitaju sve okolnosti koje su dovele do nezadovoljstva bivših radnika i akcionara zbog neuspešne privatizacije i traži, ukoliko se utvrde nepravilnosti u izvršavanju obaveza iz kupoprodajnog ugovora, da se preispita mogućnost poništavanja privatizacije i preuzimanja vlasništva preduzeća od strane države.
Posebna okolnost, koja dodatno otežava situaciju u SEVER-u je prošlogodišnji bankrot njegovog Kupca, Austrijske industrijske grupacije A-Tec Industries AG, koji još nije saniran. S tim u vezi je menadžment ATB Sever-a, u novembru prošle godine oglasio rasprodaju 2/3 imovine u Subotici. Prodajom su obuhvaćeni proizvodni programi i proizvodna prava, dakle, materijalna i intelektualna imovina koju su radnici SEVER-a stekli u u 85-godišnjem otvorenom akcionarskom organizovanju.
Mirko Kovač, vlasnik ATB Austrija, predmet je istrage državnog tužioca. Optužen je za falsifikovanje bilansnog stanja, kršenje ugovora, i prebacivanje novca sa računa preduzeća na svoje privatne račune.
Svakako se radi o vlasniku koji se ponaša neodgovorno kao mnogi vlasnici u Srbiji, i sa kojim treba raskinuti kupoprodajni ugovor.
Zašto je raskid kupoprodajnog ugovora u SEVER-u koristan za čitavo društvo
Podsećamo i javnost i državne institucije da je vraćanje ‘’Zastave elektro’’ u državno vlasništvo omogućilo dolazak stranih investicija i otvaranje velikog broja radnih mesta u više gradova u Srbiji. Međutim, da bi do toga došlo 200 radnika ‘’Zastave elektro’’ bilo je prinuđeno da više od godinu dana dokazuje da Ranko Dejanović svojim nesavesnim poslovanjem upropašćava poslednju preostalu fabriku u Rači. U toj borbi, radnici su doživeli veliki broj neprijatnosti – više od godinu dana nisu primili zarade koje su im pripadale, bili su prinuđeni da usred najvećih letnjih vrućina protestuju blokiranjem saobraćajnica i noćenjem ispred državnih institucija. Tek usvajanjem njihovih zahteva ne samo što je omogućen dolazak stranih investicija i zapošljavanje velikog broja radnika iz same Rače i okolnih mesta, već je ista korporacija otvorila veliki broj radnih mesta i u Nišu i u Leskovcu. Korporacija koja je došla u Raču najpre je zaposlila 1.300 novih radnika iz Rače i okolnih mesta, a zatim u Nišu otvorila dve fabrike u kojima je zaposleno oko 1.500 radnika, a najavljeno je i otvaranje fabrike u Leskovcu sa 1.200 zaposlenih.
Ovakav ishod je svakako pozitivan s obzirom na okolnosti u kojima se nalazi naše društvo. Činjenica je da je korporacija Yura u Srbiju došla pre svega zbog jeftine i kvalifikovane radne snage, i da je rigorozna radna disciplina vrlo često na ivici kršenja radničkih prava. Ali s obzirom na to da je neodgovorna ekonomska politika dovela ogroman broj stanovništva na ivicu egzistencije, i da su uslovi rada u drugim, i domaćim i stranim, preduzećima, daleko gori nego u Yuri, u kojoj se zarade makar isplaćuju redovno, svakako je potrebno preduzeti sličan korak i u preduzećima kao što su SEVER iz Subotice.
Pokret za slobodu
Koordinacioni odbor radničkih protesta